Diş Beyazlatma

Herkes parlak bir gülümseme ister ve dişleri beyazlatmanın pek çok farklı yolu vardır. Çoğu zaman, seçenekler kafa karıştırıcı olabilir, ancak temelde sadece iki kategoride diş beyazlatma seçeneği olduğunu bilmek yardımcı olabilir:

  • Profesyonel, ofis içi beyazlatma
  • Ev içi ürünler

Hangi tip diş beyazlatma seçeneğini seçerseniz seçin, her ikisi de peroksit bazlı ağartma maddeleri içerecektir. Ev içi ürünler yüzde 3 ila 20 arasında karbamid veya hidrojen peroksit içerirken, profesyonel, ofis içi arıtma sistemleri yüzde 15 ila 43 peroksit içerir.

Evde mi yoksa profesyonel, muayenehanede diş beyazlatma mı yapacağınıza karar vermeden önce, diş hekiminizle her ikisinin de artıları ve eksileri hakkında konuşmayı düşünmelisiniz. Pek çok hasta evdeki kitlerin sonuçlarını göremez ve beyazlatma solüsyonunu dişlerde çok uzun süre bırakma eğiliminde olabilirler. Bu, mükemmel olmayan estetik sonuçların yanı sıra diş problemleri açısından da talihsiz sonuçlar doğurabilir.

Profesyonel Beyazlatma

Diş hekiminde diş beyazlatma genellikle evde diş beyazlatmaya göre çok daha hızlı sonuç verir. Muayenehanelerde kullanılan daha güçlü peroksit solüsyonuna ek olarak, profesyonel tedavinin beyazlatma etkilerini hızlandırmak ve yoğunlaştırmak için ısı veya ışık veya her ikisi de kullanılabilir. Tipik olarak, dişleri üç ila sekiz ton arasında daha parlak hale getirmek için, hastalar 30 ila 60 dakikalık birkaç muayenehane ziyareti yapmayı beklemelidir, ancak bazı diş hekimleri yalnızca 2 saatlik tek bir ziyaret alan özel teknikler kullanabilir.

Tipik olarak profesyonel diş beyazlatmanın maliyeti, evde tedavi maliyetinden daha fazladır, ancak nihai sonuçlar, diş beyazlatma açısından ödediğinizin karşılığını aldığınızı göstermektedir.

Evde yapılan diş beyazlatmanın bir klinikte bir profesyonel tarafından yapılan diş beyazlatma kadar güvenli olmadığını bilmek gerekir.

Diş hekiminde dişlerinizi beyazlattığınızda diş ve diş etlerinizi de temizletmiş olursunuz, böylece plak ve tartar giderilir ve boşluklar doldurulur. Bu yüzden profesyonel diş beyazlatmanın avantajlarından biri, diş hekiminin dişlerinizi kontrol etmesi ve sağlıklı ve tedaviye hazır olduğundan emin olmasıdır. Ve tedavinin kendisi dişlere zarar vermez çünkü bir profesyonel, dramatik ve uzun ömürlü sonuçlar almaya devam ederken hasara neden olmaktan nasıl kaçınacağını bilir.

Ofis içi tedaviler, çoğu ev tipi beyazlatma kitinde bulunandan daha yüksek dozda karbamid veya hidrojen peroksit kullanır. Örneğin, çoğu şerit yalnızca yaklaşık yüzde 6 hidrojen peroksit kullanır. Evde kullanılan tepsiler yaklaşık yüzde 22 kullanır. Öte yandan, profesyonel diş beyazlatma çözümleri yüzde 35 peroksit kullanır, ancak bu daha yüksek orandan elde edilen sonuçlar, ısı ve ışık gibi diğer araçlarla daha da geliştirilebilir. Sonuç olarak, hastalar genellikle diş beyazlatmaya profesyonelce yaptıklarında daha az zaman harcarlar ve nihai sonuçlar evde mümkün olandan çok daha dramatiktir.

Muayenehanede profesyonel diş beyazlatmanın belki de en büyük avantajı tetikte olmak ve diş hekiminin tedaviniz sırasında hiçbir şeyin ters gitmediğinden veya çalışmadığından emin olmak için izlemesidir. Diş beyazlatma, uzun yıllardır güvenli olduğu kanıtlanmış bir tedavidir, ancak bu diş eti tahrişine rağmen yaygın bir sorundur ve işlemden sonra aşırı soğuk veya aşırı sıcak yiyecekler tahriş edici olacak şekilde diş aşırı duyarlılığı da meydana gelebilir.

Pek çok diş hekimi, ziyaretler arasında hastanın dişlerinin beyaz kalmasını sağlamak için size özel bir beyazlatma tepsisi sunacaktır. Evde tedaviler nadiren tatmin edici olsa da Çoğu hasta, profesyonel ve evde yapılan tedavilerin kombinasyonunun kalıcı sonuçlar yarattığını görmektedir. Ve diş beyazlatmanın tüm amacı parlak, beyaz bir gülümsemeyle sonuçlanmak olduğundan, çoğu insan en iyi seçeneğin dişlerini profesyonelce beyazlatmak olduğunu fark eder.

Gözle görülür lekeleri olan ve çıkarmak istedikleri belirli dişleri olan hastalar, bu lekelerin dikkatli bir şekilde ele alınmasını ve nihai sonuçların sorunu tamamen çözmesini sağlamak için bir profesyonele gitmeyi dikkatlice düşünmelidir. Evde bir kit ile hastalar, sorunun daha iyi olmaktan çok daha kötü görünme riskini taşır. Ancak profesyonel diş beyazlatma sistemleri bu tür sorunları çözmek için tasarlanmıştır.

Diş Beyazlatmanın Faydaları

  • Güven artışı
  • Geliştirilmiş kişisel ve profesyonel etkileşimler
  • Daha sağlıklı ve daha genç görünüm
  • İnce çizgi ve kırışıklıkların görünümünü azaltır
  • İyi ağız hijyenine devam etme motivasyonu

Ve son olarak, profesyonel diş beyazlatma tüm sorumluluğu diş hekiminin ellerine bırakır, bu da hasta olarak işlem sırasında arkanıza yaslanıp rahatlayabileceğiniz anlamına gelir. Randevunuzun sonunda ofisten parlak, inci gibi beyazlarla çıkarsınız. Öte yandan evde yapılan tedaviler, mükemmelden daha az veya hatta tedavi öncesine göre daha kötü sonuçlar verebilir. Kötü sonuçlar ortaya çıktığında, muayenehane içi tedavi tek bir sorun olan lekeli dişler yerine iki sorunu gidermeyi hedeflemelidir. Bu nedenle, evde veya profesyonel tedavilerin sizin için doğru olup olmadığından emin değilseniz, en iyisi güvenli tarafta olmak ve mükemmel sonuçlar elde etmek için profesyonel tedavi için bir diş hekimine gitmek olabilir.

Need help? Chat via Whatsapp