Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı Tedavisi, diş kaplamaları, kompozit yapıştırma, diş beyazlatma ve diş implantı gibi belirli prosedürlerle gülüşünüzün görünümünü iyileştirmeye odaklanan kozmetik bir tedavidir. Diş çürüğü, diş gevşemesi, lekeler ve bakteri plağı gibi diş problemlerinden muzdarip insanlar genellikle bu makyaj tedavisini tercih ederler. Bu tedavi için dikkate alınan bazı faktörler şunlardır:

 • Yüz görünümü ve cilt tonu,
 • Diş eti dokuları ve dudaklar.

Gülüş tasarımı tedavisinin karşılaştığı bazı hususlar şunlardır:

 • Diş renginde veya lekeli dişlerde yaşlanmış ve donuk görünebilirken, iyi şekillendirilmiş parlak bir diş seti size mükemmel bir gülümseme bırakır.
 • Hizalama ve aralık – düzensiz kırılmış, üst üste binen dişler veya aralarında boşluklar bulunan dişler, geliştirilmiş kaplamalar yardımıyla eşit şekilde hizalanabilir ve düzleştirilebilir;
 • Eksik diş – Eksik veya çatlak bir diş olması durumunda, tedavi diş implantasyonu sağlayarak sizi kendinden emin bir gülümsemeyle bırakır;
 • Daha dolgun dudaklar, gülümseme ve yanaklar – tedavi sadece dişlerinize odaklanmakla kalmaz, aynı zamanda dudaklarınızın ve yanağınızın güzel görünmesini sağlar, böylece mükemmel bir makyaj görünümü elde edersiniz;
 • Diş orantısı ve gülümseme çizgisi- Gülüşünüzün kusursuz görünmesi için ortodontist veya kozmetik cerrah dişlerinizin doğru orantılı olup olmadığını inceler veya üst dudaklarınızın kenarlarını izleyen hayali gülümseme çizgisinin kıvrımınız ile orantılı olduğunu alt dudaklar.

Gülüş Tasarımı Kimlere Uygundur? Tedavi ne zaman yapılır?

Gülüş tasarımı tedavisi özellikle diş çürüğü, diş gevşemesi, bakteri plağı, zayıf diş etleri gibi çeşitli ağız sorunları yaşayanlara tavsiye edilir. Kişiler bu sıkıntılardan dolayı sıklıkla güven ve huzur kaybeder. Tedavi prosedürü şu aşamaları içerir:

 • Diş beyazlatma ve porselen kaplamalar – Belirli aletlerin yardımı ve uygulamasıyla, kozmetik cerrah dişinizi beyazlatır, dişleriniz arasındaki boşluğu kapatır, kırılan veya rengi bozulan dişi onarır.
 • Diş yapıştırma – Bu, dişlerinizin ön kısmına yüksek kaliteli kompozit malzemelerin uygulanmasını ifade eder ve porselen kaplamalara uygun fiyatlı bir alternatiftir.
 • Kanal tedavisi – bu teknik, enfeksiyonu doğrudan dişlerinizin kökünden temizlemek için kullanılır ve dolgu malzemesi ile doldurulur.
 • Diş köprüsü – bu, dişleriniz arasında çıkarılmış veya düşmüş olan boşlukları köprüleme yöntemini ifade eder.

Tedavide kullanılan teknolojiler şunlardır:

 • Kasıtlı kanal tedavisi – Kötü şekilde çürümüş veya enfekte olmuş bir dişi onarmak için kullanılır; burada dişin içini temizlemek ve mühürlemek için sinir ve pulpa çıkarılır;
 • Lazer gingivektomi – Lazer dalga boyları, diş etini kozmetik periodontal endikasyonlar için dikkatlice kesmek için kullanılır;
 • Lazerle diş eti depigmentasyonu – insanlar genellikle melaninin neden olduğu diş eti kanaması veya koyu lekelerle karşılaşır. Bu teknoloji koyu lekeleri çıkarır veya aydınlatır ve size sağlıklı, pembe diş etleri bırakır;
 • 3M temel kuronlar – bu tamamen seramik metal içermeyen Zirkonya kronlar ve köprüler, sadece yüksek kaliteli restorasyona yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda dişlerinizi güçlendirdiği için doktorlar tarafından şiddetle tavsiye edilir.

Çarpık veya çıkıntılı dişler, kırılmış veya yontulmuş diş, diş eti kanaması, diş etinde koyu lekeler, lekeli veya renksiz dişler gibi farklı ağız problemleri yaşayan kişiler genellikle bir gülüş tasarımı tedavisine tabi tutulur. Gülüşünü güzelleştirmek isteyenler de daha dolgun ve kalın dudak tedavisini tercih edebilirler. Gülüş tasarımı sadece yüksek kaliteli restorasyona yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda dudaklarınıza daha dolgun ve daha kalın bir görünüm kazandırır.

Tedavi Sonrası Yönergeler Nelerdir?

Gülüş tasarımı tedavisinin ciddi bir yan etkisi yoktur. Bununla birlikte, bazı kişiler diş eti ağartma işlemi sırasında veya sonrasında genellikle küçük veya geçici hassasiyet sorunları gösterir. Tedavi sonrası yönergeler, aşındırıcı olmayan florürlü diş macunu ile dişlerinizi günde en az 2-3 kez fırçalamanızı, alkolsüz gargara kullanmayı ve düzenli diş ipi kullanmanızı önerir. Dişlerinizde leke ve lekelerden kaçınmak için çürükleri, sınırlı kahve ve soda tüketimini önlemek için yüksek şekerli yiyeceklerden kaçınılmalıdır. Bir gülüş tasarımı tedavisinden sonra tahmini iyileşme süresi genellikle 2-4 haftadır. Bununla birlikte, tedavi sonrası yönergeler akılda tutulmalıdır.

Tedavide kullanılan farklı teknolojik prosedürler, diş beyazlatma, protez, diş implantı, diş eti beyazlatma vb. Yöntemler ile ağız ve diş durumunuzu iyileştirir. Tedavinin nihai sonuçları kalıcıdır ve sizi rahatlatır.

Need help? Chat via Whatsapp