Estetik Dolgular

Estetik dolgular, dişlerinizin doğal dokularını koruyan, kompozit dolgu malzemeleri kullanılarak diş renginin değiştirildiği veya eski haline getirildiği, açıklık, şekil, yıpranma, yontma veya diş çürümesi, istenmeyen boşluklar nedeniyle ciddi hasar görmüş güvenli bir tedavi yöntemidir. Dişler arası, köşelerinde pigment toplayan büyük dolgular değiştirilir.

Bugün, güzel bir gülüşe ulaşan muhtemelen en az müdahaleci ve en hızlı prosedürdür. Nano teknolojilere göre oluşturulmuş kompozit dolgu malzemeleri ile dişlerin direk restore edilerek özellikleri dişin sert dokularının doğal özelliklerine yakındır. Çoğu durumda dişler canlı kalır, dişler daha önce endodontik olarak tedavi edilmemişse şekli dişlerin büyüklüğü, berraklığı ve rengi eski haline gelir.

Estetik dolgular, dişlerin sağlamlığını, direncini ve çevreleyen mukoza ile uyumunu sağlayarak, dişlerin fonksiyonlarını eski haline getirmeye yardımcı olan, diş doku ve diş etlerine zarar vermeden restorasyon yöntemi olarak da tanımlanabilir.

Lokal anesteziden sonra herhangi bir rahatsızlık hissetmeyeceksiniz. Prosedürü gerçekleştirirken koruyucu bir hazırlık tekniği kullanılır: Hasarlı ve demineralize diş dokuları çıkarılır, canlılıklarını korumak için dişler cilalanmaz, gerekirse kolayca düzeltilir.

Restorasyonun dayanıklılığını ve kalitesini sağlamak için, dişlere dolgular yerleştirilirken neme dayanıklı kauçuk – dental baraj kullanılır. Bu yöntem, tedavi edilen bir dişi nefes alırken oluşan tükürük, diş eti sıvıları ve buhardan izole eder.

Estetik Dolgular Hangi Durumlarda Yapılır?

  • Diş beyazlatma işlemleri ile elde edilemeyen daha beyaz dişlere sahip olma isteği vardır. Daha sonra diş matkabı ile yüzey hafifçe pürüzleri giderilir ve aynı zamanda mevcut diş dokusunu koruyarak istenen beyazlıkta dolgu malzemesi ile kaplanır.
  • İşlem sırasında dolgu malzemesi ile doldurulan dişler arasında istenmeyen boşluklar oluşur.
  • Ön dişler aşınır, kısaltılır, dişin yumuşak dokusu daha hızlı aşınan dentin açığa çıkar. Bu durumda dişler zamanla hassas ve ağrılı hale gelir. Bu nedenle yıpranmış dişlerde sadece işlem sonrası daha güzel görünüm nedeniyle değil, aynı zamanda dişlerin daha iyi durumda olması ve korunması nedeniyle estetik dolgu önerilmektedir.

Kişinin şekli, boyutu, rengi, diş kemerinde yanlış konumlanma, görünen eski dolgular, dişleri arasındaki boşluktan memnun olmadığı durumlarda estetik dolgu önerilir. Çoğu zaman ön dişlere estetik dolgu yapılır. Bununla birlikte, azı dişlerinin kendi anatomileri, çizgileri, tümsekleri, yükseklikleri de bu şekilde restore edilebilir.

Estetik dolgular için en büyük  ayrıcalık, tüm sorunun tek bir ziyarette çözebilmesidir. Bir kerede birden on dişe kadar eski haline getirmek mümkündür. 6-8 saat sonra güzel, beyaz, kusursuz bir gülüşün tadını çıkarabilirsiniz.

Diş kökü hasar gördüğünde ve doğal sağlıklı diş dokularında çok az kaldığında estetik dolgu önerilmez. Bu tür durumlarda estetik protez önerilir.

Need help? Chat via Whatsapp