Implant Tedavisi

Implant Tedavisi yaptırdığınızda diş köklerini metalden yapılmış diş direkleri ile değiştirmiş olursunuz. Bu diş direkleri, yapay dişler için vida gibidir. İmplantlar, işlev gördükleri ve gerçek dişlere benzedikleri için bazı köprü veya kronlardan biraz farklıdır.

Diş hekiminizin diş prosedürünü nasıl gerçekleştireceği, ihtiyacınız olan implanta, herhangi bir alerjik reaksiyonunuz olup olmadığına ve çene kemiğinin durumuna bağlıdır. İmplant çevresinde kemiğinizin düzgün bir şekilde iyileşebilmesi için birkaç diş işlemine sahip olmanız gerekebilir. Bu iyileşme zaman alabilir ancak yeni dişi güvenli bir şekilde destekleyecektir.

İlk Değerlendirme

Diş hekiminiz önce çene kemiğinizin durumunu ve en iyi diş implantı prosedürünü belirlemek kapsamlı bir muayene yapacaktır. Bu ilk değerlendirme, implantınızın olabildiğince doğal görünmesini sağlamak için X ışınlarını, ölçüleri almayı ve dişlerinizin rengini eşleştirmeyi içerir.

Ağız sağlığı durumunuza bağlı olarak periodontistler gibi diğer diş uzmanları ile bazı ek planlama gerektirebilecek implantlarla değiştirmek istediğiniz kaç diş olduğunu belirleyeceksiniz.

Ayrıca tüm tıbbi durumlarınızı ve ilaçlarınızı da konuşacaksınız. Durumunuza veya yapılacak implantlarınıza bağlı olarak, enfeksiyondan kaçınmak için ameliyattan önce antibiyotik almanız gerekebilir.

Diş Çekimi

Hala değiştirilmesi gereken bir dişiniz varsa, diş hekiminiz diş hekiminiz uygulanmadan önce onu çıkaracaktır. Bunu, implant yerleştirme ile aynı anda yaptırabilirsiniz.

Diş hekiminiz anestezi seçeneklerini tartışacaktır. Büyük olasılıkla, diş hekiminiz uyuşmuş hissetmek ve herhangi bir ağrıyı gidermek için lokal anestezi kullanacaktır. Kırılmadıkça dişi çıkarmak uzun sürmemelidir.

Diş çekilirken sadece biraz gerginlik ve baskı hissedeceksiniz. Çıkarma işlemini yaptıktan sonra burnunuzu sümkürmekten, sigara içmekten, aşırı tükürmekten veya pipetle içmekten kaçınmalısınız. Bu eylemler ağrı oluşturabilir.

Dental İmplantın Yerleştirilmesi ve Kemik Aşılaması

İki tür diş implantı vardır: biri implantın çene kemiğinize yerleştirildiği yer, diğeri ise doğrudan diş eti çizgisinin altına giden. Mevcut çene kemiğiniz yeterince güçlü ve kalınsa, fazladan kemik eklemenize gerek olmayabilir.

Implantı eklemeden önce bir greftiniz varsa önce kemiğin iyileşmesine izin vermeniz gerekebilir. Kemik iyileştikten sonra, diş hekimi veya cerrah implantı ekleyecektir.

Implant çene kemiğinize eklendikten sonra çene kemiği implantın çevresinde büyümeye başlayacaktır. Implant daha sonra doğal diş eti hattınızın bir parçası haline gelir. Bu süreç kişiye göre değişir ve 3 ila 9 ay arasında bir süre alabilir.

Implant Tedavisi Hakkında Bilmeniz Gereken Diğer Hususlar

Diş implantlarını seçmek büyük bir karardır. Pahalı olabilirler, ancak başarı oranı yaklaşık yüzde 95’tir. İşte akılda tutulması gereken diğer bazı anekdotlar:

  • Bu süreçte çene kemiğinizin iyileşmesi gerekir, bu yüzden birden fazla adım vardır. Bu, tek ziyarette elde edebileceğiniz bir prosedür değildir.
  • Tacınızı ekleyene kadar dişiniz olmayacak. Diş hekiminizle bir tutucu, diş yüzgeçleri veya geçici bir taç gibi geçici seçenekleri tartışmanız gerekecektir.

Tedaviden Sonra

Tedaviden sonra biraz rahatsızlık hissetmek doğaldır. Diş etlerinizde bir miktar morarma, diş etleriniz ve yüzünüzün etrafında şişlik, biraz kanama ve implant bölgesinde biraz ağrı fark edebilirsiniz. Tedaviden sonra biraz yumuşak yiyecekler almalısınız.  Ayrıca şişmeyi azaltmaya yardımcı olmak için elinizde biraz buz torbası bulundurmak gerekebilir. Tütünden kaçının çünkü kök kanal enfeksiyonları gibi enfeksiyon riskinizi artırabilir ve dişlerinizi lekeleyebilir. Diş implantını korumak için iyi hijyen alışkanlıklarını sürdürmeniz önemlidir. Bu, günlük diş ipi kullanmak ve günde iki kez dişlerinizi fırçalamak anlamına gelir. İmplantlarınıza zarar verebilecek sert şekerleri çiğnemekten kaçının.

Diş İmplantlarınıza Hazır mısınız?

Artık diş implantı adımlarını biliyorsunuz. Tüm sorularınızı yanıtlamak ve prosedürü anlamak için diş hekiminizle konuşmak için zaman ayırmanız önemlidir. Implant tedavisi veya diğer diş hekimliği hizmetleri için bir diş hekimi arıyorsanız, bir randevu ayarlamak için bugün Güven Dental Clinic ile iletişime geçin.

Need help? Chat via Whatsapp