Porselen Dolgu

Standart dolgu, diş hasarlı bölgelerin kompozit diş dolgu malzemeleri ile doldurulması işlemidir (amalgam dolgular son zamanlarda tercih edilmemektedir). Bu işlem dişlerde geniş hasarlı alanları kapatmak için yeterli olmadığında veya daha sağlam ve estetik bir görünüm istendiğinde inley / onlay yönteminin kullanılması uygundur. Seramik ya da porselen dolgu olarak da adlandırılır.

İnleyler, azı dişlerinin ısırma yüzeyinin sabitlenmesi için tasarlanmış özel malzemeler kullanılarak hastalar için özel olarak üretilen diş dolgulardır. Onleyler, dişin tüm üst yüzeyinin restorasyonu için gerekli olan kısmi kronlardır.

Hastalarımıza kendi bünyemizdeki laboratuvarımızda seçilmiş markalardan seramik dolgu yapmak için seramik (porselen) malzemeler kullanıyoruz. En estetik görünüm dişlerinize göre malzeme ve renk seçimi ile elde edilir. Kurum içi laboratuvarımızda kakma / onley üretim prosedürü genellikle 10 dakika içinde sona erer ve hastalar CEREC cihazındaki üretim sürecini koltuklarından bile izleyebilirler. Daha sonra hastaya kısa sürede seramik dolgu uygulaması yapılır.

Porselen Dolgular Ne Zaman Kullanılır?

  1. Diş kaybı yüzde 50’den fazla ise dayanıklılığı nedeniyle seramik dolgu tercih edilir.
  2. Dişlerde oluşabilecek renk değişikliğini düzeltmek için.
  3. Herhangi bir sebeple hasar görmüş dişi restore etmek.
  4. Dişin boyutunu değiştirmek için.
  5. Dişlerin şeklini değiştirmek için gülüş tasarımı tekniğini kullanırken
  6. Oldukça estetik bir görünüm isteniyorsa

Inlay / Onlay Süreçleri Nasıldır?

İlk muayeneden sonra varsa eski dolgular kompozit veya amalgam vb. çıkarılır veya dişin çürümüş kısımları titizlikle çıkarılır. Daha sonra CAM sistemi ile dişlerin 3 boyutlu görüntüsü alınır ve dişin kalan kısmı (inley / onlay) 3 boyutlu görüntüden çıkarılır. Özel bir teknoloji kullanılarak, bilgisayar ortamında mükemmel bir doğrulukla komşu dişlere uygun olarak kaviteye uygun seramik diş parçası oluşturulur. Uzman diş hekimi Dr. Mehmet Ali Güven tarafından üretilen parçayı dikkatlice yerleştirir ve kusursuz bir şekilde doğru olup olmadığını kontrol eder. Son olarak, özel bir yapışkan malzeme ile inley / onley orijinal dişe sıkıca yapıştırılır. Bu teknoloji sayesinde hastalar geleneksel yöntemlerle çok kısa bir sürede bu tedavileri alabilmekte ve aynı zamanda son derece estetik ve sağlıklı dişlere sahip olmaktadır. Bu işleme Tek Seans Diş Hekimliği veya Kozmetik Diş Hekimliği denir.

Porselen Dolguların Avantajları

Porselen diş dolguları, dişin hangi kısmının restore edildiğine bağlı olarak inley veya onley olarak adlandırılabilir. İnleyler genellikle dişin çıkıntılarına herhangi bir zarar gelmediğinde yapılır ve porselen dişin merkeze veya diş yapısının iç kısımlarına yerleştirilebilir. Onleyler, dişte daha önemli hasar olduğunda, dişin sivri ucu veya sivri yönü dahil olmak üzere diş yapısının daha büyük bir bölümünü kaplamak ve / veya değiştirmek için porselen gerektirdiğinde gerçekleştirilir.

Porselen dolgu, diş renginde yapıştırma veya reçine dolgu işlemine göre çok daha güçlü ve daha güvenilir bir dolgu türüdür. Seramik olarak da bilinen daha dayanıklı porselen, aşınmaya ve yıpranmaya, lekelenmeye karşı dirençlidir ve uzun yıllar ipeksi pürüzsüz bir yüzey sağlar. Porselen dolgunun avantajı, dişin içine / üzerine yapıştırılmadan önce ağzın dışında tamamen şekillendirilmiş olmasıdır, oysa bağlı bir dolgu veya reçinenin doğrudan ağızda serbest oluşu dolayısıyla sınırlamaları vardır. Bu sınırlamalar şunları içerir: tükürük, dil, görme, erişim Porselen dolgular yapıştırılırken bu faktörlerin tümü hala var olsa da, ağızdaki süre büyük ölçüde azaldığı için büyük ölçüde azalır. Dolgu, ağzın dışında tamamen şekillendirilmiştir. Eksik, kırık veya çürük diş yapısını değiştirmek istediğiniz diş dolgusu türünü seçerken bu avantajları göz önünde bulundurmanızda fayda var.

Need help? Chat via Whatsapp